Úvod
Článok má síce názov "Použitie APRS v núdzových situáciách", ale budú tu aj technické informácie pre bežné použitie APRS a odkazy na iné zaujímavé stránky.
K tomuto článku ma inšpirovalo video od K8MRD a odpoveď na jeho video od KI4ASK, ale aj moje vlastné skúsenosti s APRS.
Osobne som nikdy nepovažoval APRS za "life saving mode".
APRS ale beriem ako jednu z možností ako komunikovať v prípade núdze (hlavne pri turistike).
Ďalšia možnosť je napríklad skúsiť zavolať pomoc cez PMR 1/1, alebo niektorý rádioamatérsky prevádzač.
Má to byť ale až posledná možnosť a nie prvá!
Pri turistike je pre mňa vždy prvoradý nabitý mobil.
Spoliehať sa len na APRS je nezmysel.
Tak ako mobil nemusí mať signál, tak aj APRS rádiostanica nemusí mať v dosahu žiadnu iGate, alebo Digipeater a preto je vhodné si pred cestou pozrieť na internete či sa v okolí nejaké nachádzajú.
Pravdepodobne najspoľahlivejšie riešenie je satelitný tracker a komunikátor, ako napríklad Spot™, alebo Garmin inReach®.
Keďže je to ale aj najdrahšie riešenie, tak asi pre väčšinu bežných turistov nemá zmysel.
Ja na turistike používam posielanie GPS polohy cez Android aplikáciu Locus Map na vlastný server a zobrazovanie vo vlastnej mape.
Odkaz na mapu s polohou (ukážka) vždy pred cestou pošlem kamarátovi, prípadne niekomu z rodiny aby vedeli kde ma majú isť hľadať ak by som sa dlhšie neozval.
Ako zálohu so sebou často beriem rúčku s APRS YAESU FT3D, alebo 1W APRS TRX PicoAPRS.
Pokrytie s APRS je stále na Slovensku horšie ako v zahraničí a cca 10 rokov dozadu, keď dátový roaming bol veľmi drahý bolo APRS jedna z mála možností ako zo zahraničia posielať svoju polohu na internet.
Jedna taka moja praktická skúsenosť bola v roku 2013, keď sme s partiou boli na 1600m vysokom, zasneženom kopci v Rakúsku hľadať balón AVA s trackerom vypustený z UK (odkaz na článok).
Keďže cena dátového roamingu bola v tej dobe vysoká a akcia bola zorganizovaná narýchlo a nebol čas riešiť jeho aktiváciu, tak som svoju polohu posielal práve cez APRS pomocou rádiostanice YAESU VX-8G.
Taktiež cez APRS (vďaka TX iGate v Rakúsku) som dostal správu od stovky kilometrov vzdialeného Poľského rádioamatéra či sme našli balón a rovnako cez APRS som mu poslal kladnú odpoveď (odkaz na Poľské fórum), ktorú potom posunul na IRC kde už netrpezlivo čakali na informácie.
APRS nemusí byť použité len na lokalizáciu osoby ktorá má problém, ale môže byť použité aj na koordináciu pri pátraní.
APRS a A.R.E.S. (prípadne iné organizácie)
Nie som členom A.R.E.S. ani inej podobnej organizácie, ale nevylučujem spoluprácu, alebo pomoc ak bude záujem.
Natrafil som na túto prezentáciu z roku 2015 kde záver bol dosť negatívny.
Od tej doby sa situácia zmenila.
Pokrytie APRS na Slovensku sa o niečo zlepšilo a ceny zariadení klesli, takže by možno bolo dobré znovu otvoriť túto tému.
Na Novom Zélande už v roku 2007 vznikol program SARTrack, ktorý využíva APRS a je pre nekomerčné účely zadarmo.
Novozélandský AREC ktorý vznikol v roku 1932 má na svojej stránke zaujímavú prezentáciu z cvičenia Southern SAREX 2016.
To potvrdzuje že APRS je na takéto účely použiteľné.
Update 13.10.2023: KM4ACK zverejnil video o teste využitia APRS (bez internetu, iba cez rádio) pri simulácii nehody vlaku. Odporúčam aj jeho ďalšie videá.
Aké sú technické možnosti rozoberiem v nasledujúcich častiach.
Zariadenia pre APRS iGate a Digipeater
Asi najlacnejšia APRS RX-only iGate sa dá postaviť za pár € z SDR prijímača a Raspberry Pi so softvérom Dire Wolf.
To je dôvod prečo by som bol rád keby bolo na Slovensku viac aspoň RX-only iGatov, aj keď TX iGate má výhodu obojsmernej výmeny správ.
Ale tak ako sa píše v tomto blogu, RX-only iGate je vždy lepšia ako nič!
Ďalšia možnosť je použiť TNC (serial, USB, BT, TCP) spolu s PC, Raspberry Pi, alebo starým routerom (napr. Asus WL-500g) s OpenWrt systémom a softvér Aprx ktorý vie fungovať ako iGate (RX-only aj TX), Digipeater, alebo DPRS-to-APRS gateway.
Doma mám spojazdnenú lokálnu (mobilná anténa na balkóne z jednej strany tienená bytovkou) TX iGate OM1AMJ-1.
Po rôznych kombináciách zariadení momentálne beží na Raspberry Pi 400 spolu s PicoAPRS V3 s výkonom 0,5W a softvérom Aprx.
Pre rôzne operačné systémy existuje viacero APRS programov.
Na notebooku s Windows používam PinPoint APRS, ktorý vie fungovať ako klient s mapou, ale aj ako Digipeater, alebo RX-only iGate.
Ako network KISS TNC k nemu používam program Soundmodem, ktorý dekóduje APRS pakety z rádiostanice pripojenej do zvukovej karty, alebo cez virtuálny audio kábel z SDR++.
Pre "portable" TX iGate je možné použiť Android telefón a softvér javAPRSSrvr IGate od AE5PL spolu s Bluetooth KISS TNC (napríklad PicoAPRS V4, alebo Mobilinkd TNC4), ktorý funguje zároveň aj ako server pre APRS klienta (napr. APRSdroid).
Takže v telefóne máme naraz plnohodnotnú TX iGate aj APRS klienta s mapou a možnosťou prijímať aj posielať polohu a správy.
Spomínané PicoAPRS v staršej verzii V3 môže fungovať okrem funkcie APRS trackera aj ako USB KISS TNC, alebo ako "stand allone Fill-in WIDE1-1 Digipeater" (túto funkciu tam DB1NTO pridal na moju prosbu).
Novšia verzia PicoAPRS V4 okrem toho obsahuje aj WiFi a Bluetooth, takže vie okrem toho fungovať aj ako BT, BLE, alebo TCP KISS TNC a cez WiFi ako samostatná RX-only iGate.
Okrem toho táto "krabička" s výkonom 1W obsahuje reproduktor a mikrofón, takže sa dá použiť aj ako klasická 2m FM rádiostanica.
Iné riešenie ponúka BT, BLE a USB TNC Mobilinkd TNC4, čo je síce len krabička s TNC, Bluetooth a batériou (výdrž 48 hodín), ale dá sa pripojiť na rôzne rádiostanice, dokonca aj na "Baofňuk".
APRS zariadenia do "terénu"
Na výber je toho dosť.
Výrobcovia ako YAESU, Kenwood, Anytone majú viacero mobilných aj ručných rádiostaníc s podporou APRS.
Taktiež už spomínaná asi najmenšia APRS rádiostanica s výkonom 1W PicoAPRS vie posielať aj prijímať pakety s polohou aj APRS správy.
Na mobil (alebo tablet) s Androidom existuje výborná aplikácia APRSdroid ktorá vie posielať APRS pakety a správy na APRS-IS servery priamo cez internet, alebo sa dá k mobilu pripojiť rádiostanica cez audio kábel.
Veľa návodov na zapojenie sa dá nájsť napríklad na Youtube.
Aplikácia vie fungovať aj spolu s USB, alebo Bluetooth KISS TNC (PicoAPRS V4, Mobilinkd TNC4, alebo iné).
Pre iOS existuje podobná aplikácia aprs.fi s rovnakým názvom ako populárna stránka.
Tieto TNC vedia okrem APRS fungovať aj s aplikáciami pre Winlink (Android, iOS, Windows), čo je v podstate email cez rádio.
Na Slovensku som nenašiel žiadnu Winlink Gateway, takže momentálne nemám možnosť Winlink vyskúšať.
Je to škoda, lebo je to ďalšia možnosť komunikácie pri núdzových situáciách.
Aj keď nie na SAR operácie (na to je vhodnejšie práve APRS), ale skôr pri nejakých výpadkoch komunikačných liniek väčšieho rozsahu.
Web stránky pre zobrazenie mapy s APRS stanicami
Pre zobrazenie APRS staníc je najznámejšia stránka aprs.fi, ale výborná stránka je aj APRS Direct.
Stránka aprs.fi je často mylne považovaná za APRS server a že ak niekto pošle APRS paket iba cez internet, tak skončí iba na tejto stránke.
Je to omyl, keďže APRS pakety poslané priamo cez internet, alebo rádiom cez iGate sú posielané na APRS-IS servery a z týchto serverov ich tieto mapové stránky iba zobrazujú.
Čo si veľa užívateľov APRS neuvedomuje je to že ak sa pošle APRS paket cez internet, tak ho stále TX iGaty (podľa nastavenia filtrov) môžu poslať aj von cez rádio.
Typický príklad sú rádiosondy ktoré v APRS nemajú čo hľadať.
Dôvod prečo sú rádiosondy v APRS problém je vysvetlený napríklad v tomto blogu priamo od autora aprs.fi.
Ukážka toho čo spôsobila letiaca rádiosonda v blízkosti mojej TX iGate (musel som potom zmeniť filter) ktorú do APRS v 1 sekundovom intervale posielalo viacero rôznych značiek naraz je v tomto videu!
Toto je spôsobené tým že časť užívateľov APRS si nedá ani námahu naštudovať ako vôbec APRS funguje a potom sa niektorí vyhovárajú že správcovia TX iGatov si majú nastaviť filtre.
To je omyl!
Za to čo sa objaví v APRS (či cez rádio, alebo cez internet) je zodpovedný ten kto paket poslal a nie správca iGate!
Rádioamatérstvo je aj o samovzdelávaní.
LoRa APRS
V poslednej dobe sa začína rozširovať LoRa APRS, čo je APRS na frekvencii 433,775 MHz s moduláciou LoRa.
Najväčšiu nevýhodu vidím v nekompatibilite s klasickým APRS a preto ma to zatiaľ moc nezaujalo.
Na internete je dosť článkov o LoRa APRS, preto sa tomu viac v mojom článku venovať nebudem.
Update 23.9.2023: Začal som testovať LoRa APRS KISS TNC ktorý funguje napríklad s aplikáciou APRSdroid cez USB/BT alebo s PinPoint APRS cez TCP (port 8001).
APRS cez ISS, alebo satelit
APRS je možné prevádzkovať aj cez ISS, alebo rádioamatérske satelity.
Na ISS je v prevádzke Digipeater na frekvencii 145,825 MHz a Digi Path treba nastaviť na: ARISS,WIDE2-1
Z domu sa mi podarilo cez ISS poslať APRS pakety z rúčky YAESU VX-8G s 5W výkonom a 40cm prútovou anténou.
APRS cez ISS, alebo satelit sa dá využiť aj pri núdzovej situácii, je ale potrebné vedieť kedy ISS, alebo satelit s APRS Digipeatrom poletí v dosahu našej rádiostanice.
Na to sa dá použiť napríklad stránka s polohou ISS a satelitov, alebo na Android telefóne používam aplikáciu ISS Detector ktorá vie zobraziť okrem ISS tiež satelity, alebo dokonca kométy.
Používam ju hlavne na prelety ISS, kedy je vidieť voľným okom.
Na stránke autora APRS Boba Bruninga - WB4APR (SK 2022) som našiel starší článok o simulovanom "emergency" teste cez ISS a satelity.
Cez rádioamatérsky satelit sa dá zavolať pomoc aj cez FM prevádzač ako to dokazuje tento prípad z roku 2019.
Tu je k tomu audio záznam komunikácie cez satelit AO-92.
APRS a drony
Zaujal ma článok od WA8LMF kde namontoval PicoAPRS V3 v móde Digipeatra na dron.
Použitie plánuje pre dohľadanie balónov s APRS trackerom, ktorý často obsahuje vysielač so slabým výkonom a po pristátí (alebo skôr páde) je problém prijímať z neho pakety.
Dron s Digipeatrom takto z výšky ľahšie zachytí a zopakuje APRS pakety z trackera do prijímacej rádiostanice, alebo iGate.
Takéto použitie si viem predstaviť aj pri SAR operácii keď hľadaná osoba vybavená APRS trackerom, alebo rádiostanicou sa nachádza v členitom teréne a je problém zachytiť signál bežným spôsobom.
Moje APRS zariadenia
ALINCO DJ-MD5 (klasické FM APRS / DMR APRS)
PinPoint APRS + Soundmodem (notebook s Windows 11)
TinyTrak4 (momentálne nepoužívané, v minulosti ako TNC pre iGate/Digipeater)
MicroTrak RTG (momentálne nepoužívané, v minulosti ako tracker v aute)
T3-Micro (momentálne nepoužívané)
Záver
APRS bol dôvod prečo som v roku 2010 absolvoval rádioamatérske skúšky.
Niekoho baví morzeovka, niekoho fónia, niekoho digitálne módy a niekoho APRS.
Možnosti využitia APRS je viac ako len zobrazenie ikonky auta, alebo panáčika na mape.
Škoda že často iba cez internet a nie pomocou rádia.
Častý argument je že načo APRS keď GPS poloha a správy sa dajú posielať aj cez mobil s internetom.
Načo ale potom mať rádiostanicu, keď porozprávať sa môžeme aj cez telefón?
Počas turistiky sa mi občas stáva že aj tu v Malých Karpatoch na niektorých miestach nemám na mobile žiaden signál.
Potom bude v prípade núdze človek rád ak sa mu podarí zohnať pomoc hoci aj pomocou obyčajnej PMR...
Informácie v tomto článku boli možno pre niekoho už dávno známe, pre niekoho možno nové, ale najradšej by som bol ak niekoho článok inšpiruje a prispeje to k väčšiemu rozšíreniu APRS na Slovensku.
73, Juraj/OM1AMJ